//
Як справитись зі скорботою за втратою дитини
чи втраченою вагітністю у період свят

Свята - радісні та безтурботні, час привітань, відвідин, спільних пікніків, час радості. Але для декого це свято буде мати завжди тінь тих, кого немає поряд. Здається, що святкує весь світ, тільки у твоїй душі є печаль, яку ніхто не може осягнути.
Емоції у час свят завжди зростають, Тебе можуть переповнювати сумні думки, тобі може бути страшно бачитись з сім'єю чи друзями та не мати можливості поділяти їх радості, тобі може хотітись бути на одинці. Більшість батьків, які втратили вагітність або дітей стверджують, що великодні свята - це один з найважчих періодів в році.
У твоїй душі може відбуватись каламбур емоцій - радість, сльози, потреба у підтримці або бажання усамітнитися, ти можеш відчувати спустошення, а за короткий час - натхнення. Це абсолютно нормально. Перші кілька років після втрати дитини багато батьків описують свій емоційний стан, як дуже нестабільний.

Ось кілька порад, як справитись зі скорботою у цей час року.

На сам перед, пам'ятай, твої емоції є нормальними! Ти втратила(ив) значну частину себе, ні слова, ні сльози не можуть нічого змінити чи повернути. І можливо поруч немає нікого, хто знає яким сильним є твій біль. Тому дозволь собі відчувати. Якщо у твоєму житті сталось таке горе - тобі є за ким плакати.

Що ти можеш зробити для себе:

  • Бути готовою(им) - знати, що тебе можуть переповнювати емоції і дозволити собі їх відчути - це вже важливий крок.

  • Також, ти можеш подумати наперед про свої візити до сім'ї чи друзів. Подумай, що буде комфортним для тебе - відвідати на короткий час друзів або провести Різдво в іншому місці. Якщо сім'я чи друзі збираються в тебе вдома, просто повідом, що тобі може бути потрібен час для себе та дозволь собі відлучитись у разі потреби. Подумай наперед над простим поясненням, чому ти не можеш відвідати зустріч, або чому маєш піти раніше.

  • Подумай, як ти будеш реагувати на складні запитання. Часто люди не знають, що можна запитувати, що не варто, тому ти можеш зіткнутись із доволі складними або неприємними запитаннями. Просто розуміти це та вирішити для себе, як ти будеш поводитись в такій ситуації - дуже важливо. Частина батьків вирішує уникати теми втрати, частина - ігнорувати складні запитання, частина - готові бути доволі відкритими про горе, яке у них трапилось та власні емоції, пов'язані з цим горем.

  • Передбач, що є тригером для тебе і постарайся уникати їх у святковий час. Деякі батьки після втрати не можуть знаходитись поряд з іншими вагітними або з немовлятами. Для когось це може бути певна музика, фільми, теми розмов чи місця. Проаналізуй, що у тебе викликає сльози та виводить з рівноваги та постарайся уникнути цього.

  • Якщо ти знаєш інших батьків, які пережили втрату, спробуй поспілкуватись з ними, щоб поділитись власними емоціями та переживаннями й підтримати один одного.

  • Приєднайся до наших груп у Facebook, де ти можеш поділитись власними емоціями та переживаннями.

Що ти можеш зробити, щоб вшанувати пам'ять про своє дитя:

  • Багато батьків створюють писанку рожевого або голубого кольору і клажуть її у кошик. Деякі просто ставлять свічечку, яку запалюють щоб вшанувати пам'ять.

  • Ті, хто має можливість відвідати могилу дитини (ми розуміємо, що не кожен має куди прийти) часто прикрашають її вітрячками або символічно приносять туди солодощі або їжу для пташок, щоб вони прилітали.

  • Деякі батьки купують подарунок та віддають його у сиротинець або сім'ям, які потребують підтримки чи роблять інші пожертви.

  • Деякі батьки відчувають значне полегшення після того, як викладають власну історію на папері, чи просто у блокноті, чи у одній із груп підтримки у соціальних мережах.

Як допомогти рідним підтримати тебе у святковий час:

  • Ти можеш попередити рідних про свій стан та про те, як їм підтримати тебе

  • Ти можеш попросити близьку людину взяти на себе складні питання, під час зустрічей з рідними та друзями, на які тобі боляче відповідати



Ми надіємось, що свята принесуть спокій та радість і, попри всю ту тривогу, яку ти можеш відчувати зараз, святковий час допоможе зціленню твого серця!